Godiva için sahip olduğu kurumsal kimliğin doğaya ve insanlara karşı sorumlu olması, işinin temel parçalarından biridir. “Daha parlak bir yarın için bugün harekete geç!” söylemi her paydaşımıza verdiğimiz bir sözdür. Topluluklarımızı destekleme konusundaki bağlılığımız, Pierre Draps tarafından kurulan mütevazi ev atölyesinde, 1926 yılında başladı. Çikolata dağıtımımızı dünya çapında 100'den fazla ülkeye genişlettiğimiz ve işimizi dönüştürüp geliştirmeye devam ettiğimiz süreçte, sosyal sorumluluk tutkumuz her zaman markamızın kalbinde yer aldı. Etkimizi artırıp iyileştirmek ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu ilerlemek için, çabalarımızı iki temel alana odaklıyoruz: Kadınların Güçlendirilmesi ve Sürdürülebilirlik.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE KADINLARIN GÜÇLENDİRİLMESİ

Yaklaşık 1000 yıl önce, Lady GODIVA, İngiltere'nin Coventry sokaklarında, halkının haksız vergilendirilmesini protesto etmek için at sırtında çıplak dolaşarak dünyaya cesur olmanın ne demek olduğunu gösterdi.

Bu güçlü eylemi ile inandığı şey için ayağa kalktı ve sesini duyuramayanların sesi oldu. Arkasında bıraktığı mirası ise; güç, cesaret ve topluluğu için doğru olanı yapmak üzerine kuruludur.

Çeşitliliği ve kapsayıcılığı destekleyen bir kültürü teşvik etmekten, çikolatalarımızda yenilik yaratıp insanların gözlerini daha harika bir dünyaya açma vaadimize kadar, GODIVA markamızın her temas noktasında bu değerleri hayata geçirmek için çalışıyoruz.

Topluluklarımızda kadınları güçlendirmek için çalışan sivil toplum kuruluşlarını tanıyan ve ödüllendiren Lady GODIVA Girişimi’nin Lansmanı ile Lady GODIVA'yı onurlandırmak için bir adım daha atıyoruz. GODIVA, 2021'den itibaren, her yıl beş kuruluş seçerek- ABD, Kanada, Belçika, İngiltere ve Çin ülkelerinden birer kuruluş olmak üzere- her birine 25.000 ABD Doları hibe ediyor ve ilham verici çalışmaların sürdürülmesini sağlıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

GODIVA dünyamızın sürdürülebilirliğini sağlama konusunda derin bir bağlılığa sahiptir. Bunun yanında hammadde bulma, tedarik zinciri alanlarında sorumluluk alarak sürdürülebilir uygulamalar üretmeye devam eder.
GODIVA, çiftçilerin refah düzeyinin yükseldiği, toplulukların güçlendiği, insan haklarına saygı duyulduğu ve çevrenin korunduğu, sürdürülebilir ve gelişen bir kakao endüstrisi vizyonuna kendini adamıştır. GODIVA olarak kakao tedarik zincirinde sürdürülebilir iyileştirmeler yapmak ve çiftçileri desteklemek için Earthworm Kurumu ile ortak çalışıyoruz. İnsan ve doğa arasındaki etkileşimi olumlu yönde değiştirmeye çalışan bu sivil toplum kuruluşu, GODIVA'nın kakao tedarik zincirini incelemenin ve değerlendirmenin yanında, sürdürülebilir kakao üretimi konusuna değerli bir uzman bakış açısı getirmesine yardımcı oluyor. Bu yolculuktaki en yeni ve önemli adımlarımızdan biri GODIVA'nın Sorumlu Kakao Taahhüdünün oluşturulmasıdır.
Bunun yanında GODIVA, kırsal kesimde kahve yetiştiriciliği yapan topluluklardaki çocukların kaliteli eğitim almasını sağlamak için kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Seeds for Progress Vakfı ile bir ortaklık kurdu. İnsanların potansiyellerinin farkına varmasına, kendi kendilerine yeterli olmalarına, toplulukların ve sosyal çevrelerin bir bütün olarak gelişimine katkı sağlamak adına çalışmalar yapan bu kuruluşu desteklemekten gurur duyuyoruz.

GODIVA, aynı zamanda Dünya Kakao Vakfı’nın (World Cacao Foundation) kurucu üyesidir. Bu Sivil Toplum Kuruluşunun amacı; kakao çiftçilerinin daha kaliteli kakao yetiştirmesi ve çiftçilerin içinde bulundukları toplumu güçlendirmeleri için ihtiyaç duydukları desteği onlara sağlamaktır. Vakfın çalışmaları ile kakao çiftçilerinin üretkenlikleri ve karlılıklarının artması sağlanarak gelecek nesiller için sürdürülebilir bir kakao arzı sağlanmasına katkıda bulunuluyor.
GODIVA olarak diğer kakao ve çikolata üreticileriyle beraber, kakao tedarik zincirindeki orman bozulmasını engelleyip, son vermek için Kakao Ormanı Girişimi'ni(CFI) (Cacao Forrest Initiative) destekliyoruz.

Topluma verdiğimiz en önemli sözlerden biri de tüm dünya çocuklarının korunmasını sağlamaktır. Bunun tüm insanlar tarafından paylaşılan bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz. Küçük yaşta çalıştırılmayı; insanlara, özellikle çocuklara zarar veren; onları tehlikeye atan, sömüren her türlü uygulamayı şiddetle kınıyoruz. Bu sebeple tedarikçilerimizin yürürlükteki iş kanunları ve yönetmeliklerine uygun hareket etmesini gerektiren bir politikamız var.

GODIVA GÖNÜLLÜLÜK PROGRAMI

GODIVA olarak, değerli çalışanlarımızın ayırdıkları zaman ve enerji sayesinde, hayır girişimlerine katkıda bulunup iki temel odak noktamız olan Kadınların Güçlendirilmesi ve Sürdürülebilirlik alanlarının yanında, daha kapsayıcı bir dünyanın kurulmasını desteklemeye devam ediyoruz. Küresel Gönüllülük Programımız, çikolatacılarımızı (çalışanlarımızı) GODIVA GIVES Ayı boyunca kendileri ve çevreleri için önemli olan, toplulukları destekleyen amaçlar için; zaman, enerji ve yeteneklerini bağışlamaya teşvik eden bir programdır. Çalışanlarımızın gönüllülük ve hayırseverlik konusundaki tutku ve bağlılığından son derece gurur duyuyoruz.