YENİ ÜYELİK
* Ad gereklidir.
* Soyad gereklidir.
* Lütfen e-posta adresinizi giriniz.
* Şifreni girmelisin.
* Telefon girmelisiniz.

Godiva Club üyesi olarak, sizler için özel sunulacak kampanyalar, ürünler hakkındaki bilgiler, etkiliklerden ilk sizin haberiniz olsun. Godiva Club detayları için tıklayınız.

GODIVA CLUB İLE HIZLI ÜYELİK
Bitter Çikolata
Sevgililer Günü
KUTU İÇERİĞİ
Buffet de Gâteaux Sevgililer Günü Koleksiyonu
Çilekli Kurabiye

Çilekli Kurabiye

Harika beyaz çikolata ve çilek ganajlı kurabiye, kadifemsi çilek kreması ile leziz bir şekilde birleştirildi ve yüksek kalitede beyaz çikolatayla kaplandı. Şef Yannick “Çileğin mayhoşluğu, beyaz çikolatanın tatlılığı ile güzel biçimde dengeli” şeklinde açıklıyor. Küçük bir kek dilimi şeklindeki parça, leziz kırmızı bir kalp ile süslenmiş.

Sachertorte

Koni biçiminde zarif bir piramit şekline sahip bu parça yoğun bitter çikolatalı ganajdan ve kadifemsi hafif çikolatadan oluşan çift dolguya sahip ve bol bol bitter çikolatayla kaplanmıştır. Şef Yannick bu parçaları “güçlü, eşsiz ve unutulmaz” olarak tanımlıyor.

Sachertorte
Limonlu Cheesecake

Limonlu Cheesecake

Zengin bir New York Limonlu Cheesecake ganajı, tuz ile tamamlanmış ve muhteşem Godiva sütlü çikolatası ile kaplanmıştır. Şef Yannick “kek-şekilli bu parça, New York’un küçük bir dilimi” diyor.

Paris Brest

Madagaskar'a özgü bitter çikolatalı & bademli bu tek lokmalık çikolata, karamelize edilmiş çıtır bademlerin dokunuşuyla süslenerek, kremalı sütlü çikolata ile kaplanmıştır. Şef Yannick bu parçayı “lezzet katmanları ve kıvam boyunca nefes kesici bir yolculuk” olarak tanımlıyor.

Paris Brest
Crème Brûlée

Crème Brûlée

Karamelli crème brûlée ganajı, Madagaskar’a özgü vanilya ile süslenmiş ve zengin ganaj kreması ile tamamlanarak, Godiva’nın yüksek kalitede sütlü çikolatasıyla kaplanmış. “Bu ikonik tatlıyı çikolataya dönüştürmek bir zevkti”, diyor Şef Yannick.

OUR CHOCOLATES WİTH SPECİAL STORİES

Our Chocolates With Special Stories

Our Chocolates With Special Stories

It is an essential classic in its elegant package with the Lady Godiva logo and special two-color gold-textured luxury paper. It offers a wide range of products which appeal to all kinds of tastes. It consists of best-selling handpicked Godiva pralines.

E Clat Feuilletine

Eclat Feuilletine

The unique texture of the classical Godiva praline filling obtained by its enrichment with feuilletine pieces milk chocolate.

Signature Lait Café

Signature Lait Café

Godiva’s most fabulous coffee ganache, created for the film premiere of ‘Gone with the Wind’ and hand decorated to resemble the feather in Scarlett O’Hara’s famous hat.

Saint Germain

Saint Germain

We created the moment paste covered with bitter chocolate in Saint Germain des Pres in Paris, which is the favorite place of Joseph and Gaby Draps.

Volupté 72

Volupté 72

We shaped our 72% bitter ganache with the inspiration of the art nouveau current.

Lady Noir

Lady Noir

Our bitter chocolate carrying the logo of the legendary Lady Godiva is offered with white chocolate ganache with Madagascar vanilla.

Truffe Traditionnelle

Truffe Traditionnelle

A classical from the opening of our first store in Belgium… The classical chocolate truffle with its unique cream like filling and a combination of bitter and milk chocolate.

Ecussson Lait

Ecussson Lait

Fluid caramel meets milk chocolate. We have shaped it as a lion figure, which is the symbol of power.

Coeur Blanc

Coeur Blanc

Our taste that has reached the current time with the passing our traditional recipe from hand to hand. A harmonious meeting of our iconic white chocolate with soft hazelnut praline.

Coeur Lait

Coeur Lait

A harmonious meeting of Godiva's iconic white chocolate with silk like hazelnut praline.

Coeur Noir

Coeur Noir

Our taste that has reached the current time with the passing our traditional recipe from hand to hand. A harmonious meeting of our iconic bitter chocolate with bitter ganache.

Signature Blanc Cafe

Signature Blanc Cafe

Prepared for the premier of the Gone with the Wind movie, hand decorated with the inspiration of the famous feather on the head of Scarlett O’Hara, a meeting of Godiva's most legendary coffee ganache with white chocolate.

Noix Macadamla

Noix Macadamia

Crowned with richly-aromatic Macademia, and flavored with biscuits, a meeting of hazelnut praline with milk chocolate.

Moelleux Caramel Framboise

Moelleux Caramel Framboise

Soft caramel filling with raspberry in bitter chocolate decorated with dried raspberry.